Güncellendi
preloader
saved
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Web AtölyesiSektörler

Belçika


Belgium Web Atölyesi Belçika
Web Atölyesi olarak bölgesine , alanında başarılı kadromuz ile destek sağlamaktayız. İhtiyacınızı belirleyin sizlere yardımcı olalım.

Belçika, Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan ülkelerden biri. Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda gibi ülkelerle sınır komşuluğu olan ülke yaklaşık 31 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu.

Adını Kelt ve Cermen karışımı bir halk olan Belgae’lerden alan Belçika, tarihte ticari ve kültürel açıdan bir refah merkezi olarak biliniyor. Çoğunlukla Avrupa Birliği yönetimini üstlenmesiyle tanınan ülke Orta Çağ’dan kalma yapıları ve Rönesans eserleriyle de büyük ilgi görüyor.

Belçika Hakkında Bilgiler
Belçika’nın yapısı
Belçika Hakkında Bilgiler Brüksel
Brüksel, Belçika
Tarihi Kelt ve Cermen kabilelerine kadar uzanan Belçika önce Franklar tarafından yönetilen Merovenj Hanedanı’na, sonra da Karolenj İmparatorluğu’nun eline geçti. Bunun ardında feodal beylikler şeklinde bağımsızlıklarını kazanan soylular tarafından yönetilen ülke 16 ve 18. Yüzyılları arasında Hollanda Krallığı elinde kaldı.

1830’da çıkan Belçika Devrimi ile ülke Katolik ve tarafsız Belçika olarak bağımsızlığını ilan etti. 1831’de I. Leopold’un kral olarak atanmasıyla birlikte ülke parlementer sisteme sahip bir monarşiye dönüştü. 1839 yılından beri varlığını sürdüren ülke resmi adıyla Belçika Krallığı olarak anılıyor.

Antwerp Belçika Gezi Rehberi
Antwerp, Belçika
NATO kurucu üyeleri arasında yer alan Belçika, Hollanda ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks grup devletlerini kurdu. Avrupa Birliği’nin de kurucu üyeleri arasında buluna ülke, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’nun da kurucularından.

Nüfusu çoğunlukla Flemenkler, Almanlar ve Fransızlardan oluşan ülkede yaklaşık 11 milyon insan yaşıyor. Ülke nüfusunun %97’si şehirlerde yaşıyor. 30 bin kilometrekarelik alana sahip Belçika bu haliyle dünyanın en yoğun nüfuslu ülkelerinden biri. Ülkede resmi bir dil yok. Felemenk topluluklarının yaşadığı kısımlarda Felemenkçe, Fransız topluluklarının yaşadığı kısımlarda Fransızca, Almanya’ya yakın kısımlarda ise Almanca konuşuluyor.

Brüksel Belçika Nasıl Gidilir Nasıl Gidilir
Brüksel, Belçika
Brüksel ülkenin başkentliğinin yanı sıra Avrupa Birliği’nin de başkentliğini yapıyor. Ayrıca NATO Merkez Karargahı da Brüksel’de bulunuyor. Ülkenin Brüksel’den sonra ikinci büyük şehri ve dünyanın elmas üretiminin de başkenti sayılan Antwerp.

19. yüzyılda Endüstri Devrimi’ne katılan ilk Avrupa ülkesi olan Belçika 2007’de dünyanın en büyük 15. ticaret ülkesi seçildi. Belçika, doğal, uyumlu şehirlere sahip olup en huzurlu ülke sıralamasında ilklerde yer alıyor.

Belçika’da kültür
Durbuy Belçika Gezilecek Yerler
Durbuy, Belçika
Belçika’nın Ardennes bölgesinde yer alan ve 500 kişilik nüfusuyla dünyanın en küçük şehri olan Durbuy, günümüze kadar korunarak getirilen Orta Çağ yapılarıyla adeta insanı büyülüyor. Brüksel’in güneyinde yer alan Waterloo kasabası, Napolyon‘un son savaştığı ve mağlup olduğu yer olarak tarihe geçti.

19. yüzyılda başlayan zarif dekoratif süslemelerin öne çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı Art Nouveau (Yeni Sanat) akımının öncülüğünü, Brükselli mimar Victor Horta yaptı. 1894 yılında Belçika’nın Charleroi şehrinde dünyaya gelen, bilim adamı ve rahip Georges Lemaitre 1927 yılında Brüksel bilim toplantısında Big Bang (Büyük patlama) teorisini öne sürdü.

Belçika Çikolatası

Belçika çikolatasıyla dünyaca ünlü. 400 yıldır çikolata üretilen ülkede yılda 220 bin ton çikolata üretiyor. Dünyada üne sahip üç çeşit Belçika gofreti var. Daha büyük olan ve çilek ya da dondurmayla yenen Brüksel gofreti, daha ince olan ve kahvaltıda yenen Galettes ve en çok tercih edilen Liege gofreti. Brüksel Uluslararası Havalimanı dünyanın en büyük çikolata satış noktası olarak biliniyor.

Fransız patates kızartması Fransızlar’a ait olmasına rağmen Belçikalılar bu yiyeceğin kendilerine ait olduğunu iddia ediyor ve iki ülke arasındaki tartışma hala devam ediyor. Dünyanın ilk bira akademisi 1999 yılında, Belçika’nın Limburg Eyaleti’nde bulunan Herk-de-Stad’ta açıldı. Ülke 1100’den fazla bira çeşidine sahip.

Kumdan Heykel Festivali Belçika
Kumdan Heykel Festivali
Dünyanın birçok ülkesinde bulunan kalelerin toplamından daha fazlası Belçika’da bulunuyor. Kilometrekare başına neredeyse bir kale düşüyor. Spa sözcüğü adını Belçika’nın termal su turizmi ile ünlü olan Spa şehrinden alıyor.

Tomorrowland The Gathering Belçika
Tomorrowland Müzik Festivali
Dünyanın en büyük sergisi olan Kumdan Heykel Festivali her yıl Belçika’nın Blankenberge şehrinde düzenleniyor. Belçika’da düzenlenen en eğlenceli müzik festivallerinden biri de Tomorrowland. Belçika’nın ünlü çizgi roman karakterleri olan The Smurfs (Şirinler), Lucky Luke ( Şanslı Lük) ve Tintin (Tenten) dünyada oldukça ünlü. Dünyada eğitim oranı en yüksek ülkeler arasında yer alan ülkede eğitim 6 yaşından 18 yaşına kadar bütün çocuklar için zorunlu.

Avrupa’nın tarihiyle, müzeleriyle, Orta Çağ yapılarıyla, festivalleriyle, çikolatalarıyla ünlü ülkesi Belçika keşfetmenizi bekliyor!

+90 (532) 200 9852

WhatsApp Destek Hattı